Hero Image

Tea er MSDs Vaccinechef

Min idealisme er blevet mit arbejde”

Tea Egeskov Thomsen er vokset op i Valby og det er også her hun besluttede sig at stifte familie. Men imellem de to milepæle har hun haft adresser uden for Valby Bakke. Blandt andet i San Francisco, hvor hun arbejdede for Novo Nordisk. 

”Jeg begyndte min karriere i MSD i 2015. Jeg startede i MSD på et tidspunkt, hvor jeg egentlig ikke troede, jeg ledte efter noget nyt. Men da jeg trådte ind i lokalerne, føltes det som om, alting gik op i en højere enhed.” 

I huset i Valby bor MSD Danmarks Vaccinechef med sine tre børn på 7, 9 og 12 år og med sin mand Morten.  

”Jeg vidste ikke, jeg søgte et job, men jeg vidste, hvad jeg ledte efter”

Teas mand Morten er også i medicinalindustrien. Og med hendes egen baggrund var Tea klar over, hvad hun gik ind til – og hun kendte på forhånd sine prioriteter. 

”Jeg var meget interesseret i at arbejde et sted med en bred pallette af produkter. Og så ville jeg rigtig gerne være tættere på patienterne og de sundhedsfaglige som udgør kernen af sundhedsvæsnets økosystem. På den måde passede MSD Danmark perfekt. Det er en stor, global organisation, men som lokalt datterselskab er MSD Danmark meget tæt på de mennesker, som har brug for det, vi kan.” 

Tea blev relativt hurtigt chef for vaccineområdet. MSD er en virksomhed med væsentlige resultater og betydelig erfaring inden for vacciner, så da lejligheden bød sig, var Tea ikke et øjeblik i tvivl om at det var et område hun bare måtte arbejde med. 

”Nu er det mit job. Men i mange år har det også været et felt, som jeg aktivt har taget stilling til privat. Det vi gør – og det vaccinerne kan – er noget, det for alvor rykker ved nålen, når det kommer til folkesundhed i Danmark. Det er jeg virkelig stolt over at få lov til at arbejde med,” fortæller hun 

”Det, jeg gør med mit hold i dag, har betydning for mange i morgen”

For Tea er vacciner det mest givende område at arbejde med. Og hun føler sig særligt privilegeret over at arbejde i Danmark: 

At arbejde for MSD Danmark betyder, at man er med til at gøre en konkret og mærkbar forskel for folkesundheden i Danmark. En af de opgaver, vi har, er at give det danske marked så stor en stemme som muligt – så de nyeste vacciner og den nyeste forskning kommer til Danmark hurtigst muligt.” 

Tea er et socialt væsen. Men hun har alligevel været overrasket over de venskaber, hun har bygget op på relativt kort tid i MSD Danmark: 

”Det er vigtigt, at alle medlemmer af vores hold tror på projektet og kan rykke hurtigt, når der er behov for det. Det kræver at vi har tillid til hinanden og formår at arbejde tæt sammen på tværs af funktioner og afdelinger. I opbygningen af tillid og kendskab har MSDs sociale liv haft kolossal betydning,” siger Tea inden hun afslutter: 

”Jeg har da haft rigtig mange søde og dygtige kollegaer på mine tidligere arbejdspladser. Men her har jeg fået reelle, dybe venskaber.” 

DK-NON-01042 / 14.06.2022

Hvordan er det at arbejde hos MSD?

Anette er kvinden i felten

Jakob Hartnack MSD Danmark

Jakob er MSDs digitale globetrotter